Szkoła Muzyczna I stopnia w Siemiatyczach powstała na mocy uchwały nr XX/103/08 Rady Miasta Siemiatycze z dnia 26 czerwca 2008 r. W dniu 1 września 2008 r. odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2008/2009.
Organem prowadzącym Szkołę jest Gmina - Miasto Siemiatycze zaś organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad Szkołą jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniu 1 września 2010 roku na mocy uchwały Nr XLVI/200/10 Rady Miasta Siemiatycze szkoła otrzymała imię Wojciecha Kilara.
Obecnie naukę w szkole pobiera 170 uczniów. Rada pedagogiczna liczy 24 nauczycieli.
W Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha kilara w Siemiatyczach prowadzone jest nauczanie w dwóch rodzajach cyklu: sześcioletnim i czteroletnim. W każdym cyklu realizowany jest szkolny plan nauczania, obejmujący obowiązkowe przedmioty:instrument główny, zajęcia ogólnomuzyczne oraz, w zależności od wybranego instrumentu, orkiestra lub chór lub zespół kameralny.
Celem kształcenia w szkole muzycznej I stopnia jest rozbudzanie i rozwijanie zdolności muzycznych oraz przygotowanie kandydatów do szkół muzycznych II stopnia.
W szkole uczymy grać na: akordeonie, flecie, fortepianie, gitarze, klarnecie, perkusji, puzonie, saksofonie, skrzypcach, trąbce.
Szkoła Muzyczna jest organizatorem wydarzeń kulturalnych na terenie Miasta Siemiatycze. Uczniowie naszej szkoły korzystają ze swoich umiejętności podczas różnych uroczystości miejskich, szkolnych, promując tym naszą szkołę Co roku we współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” organizujemy koncert z okazji 11 listopada. Od roku 2016 przyjął on formę Festiwalu Pieśni i Tańców Narodowych. Stałą częścią naszego koncertowego kalendarza jest koncert kolęd, koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka, oraz koncert uczniów klas I pn. „Koncert I klasa”. Tradycją naszą są również audycje muzyczne dla szkół i przedszkoli. Na te spotkania zapraszamy uczniów ze szkół podstawowych z powiatu siemiatyckiego i prezentujemy osiągnięcia naszych uczniów oraz instrumenty muzyczne.
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursach i festiwalach. Największe osiągnięcia maja pianiści i skrzypaczki. Piotr Klepacki - uczeń naszej szkoły otrzymał w 2016 i 2017 r. stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia artystyczne. W roku 2019 Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego otrzymali Natalia Porzezińska i Filip Błaszczuk.
W ramach edukacji muzycznej organizujemy również wyjazdy do filharmonii, opery oraz teatru. W ramach integracji środowiska zapraszamy do korzystania z naszej oferty również rodziców i mieszkańców naszego miasta. Wyjazdy do teatru cieszą się dużą popularnością i korzysta z nich wielu dorosłych.
Przy szkole działa Samorząd szkolny i Rada Rodziców. W 2015 roku zostało założone przy szkole Stowarzyszenie Wokaliza. Członkami stowarzyszenia są rodzice i nauczyciele z naszej szkoły. Stowarzyszenie powstało, aby wspierać działania szkoły.
Nauka w naszej szkole jest bezpłatna. Przy szkole działa Rada Rodziców oraz Stowarzyszenie WOKALIZA. Składka na Radę Rodziców wynosi 50 zł, a członkowska na Stowarzyszenie 30 zł.
ZAJĘCIA ODBYWAJĄ SIĘ POPOŁUDNIAMI. NAJCZĘŚCIEJ ZACZYNAJĄ SIĘ OD GODZ. 13.00 I TRWAJĄ DO GODZ. 20.00.