Rekrutacja 2024

       

Protokol_z_rekrutacji_2024.pdf

 

    W Szkole Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach prowadzone jest nauczanie w dwóch rodzajach cyklu: sześcioletnim (dzieci od 7 roku życia) i czteroletnim (dzieci od 9 roku życia). W każdym cyklu realizowany jest szkolny plan nauczania, obejmujący obowiązkowe przedmioty: instrument główny, zajęcia ogólnomuzyczne oraz w zależności od wybranego instrumentu, orkiestra lub chór lub zespół kameralny. 
Nasi uczniowie uczą się gry na następujących instrumentach: fortepian, akordeon, gitara, skrzypce, flet poprzeczny, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, perkusja.

Celem kształcenia w szkole muzycznej I stopnia jest rozbudzanie i rozwijanie zdolności muzycznych oraz przygotowanie kandydatów do szkół muzycznych II stopnia.

 

 

Rekrutacja do Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara
w Siemiatyczach

 

Przesłuchania wstępne odbędą się 10 maja w godzinach od 15.00 do 18.00

oraz 11 maja - od 9.00 do12.00.

Kwestionariusz kandydata do elektronicznego wypełnienia i wysłania znajduje się w linku:

Elektroniczny wniosek dla kandydata

 

ZAPRASZAMY CHĘTNE DZIECI I MŁODZIEŻ

 

 Sekretariat przyjmuje dokumenty:

  1. Kwestionariusz osobowy (do pobrania: wniosek_kandydata.pdf)
  2.  Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Załącznik nr 3 do Statutu

REGULAMIN rekrutacji kandydatów do klasy pierwszej szkoły muzycznej i stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach

 

Regulamin określa szczegółowe zasady rekrutacji do Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach., w szczególności formy i zakres tematyczny badania przydatności oraz sposoby i terminy informowania kandydatów o wynikach rekrutacji w oparciu o art. 142 ust. 10 Ustawy z dnia 14 grudnia 2016 – Prawo Oświatowe z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenie MKiDN z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych szkół i publicznych placówek artystycznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych.

 

§ 1.

 

I. Warunki ubiegania się o przyjęcie do szkoły

  1. Szkoła prowadzi rekrutację do szkoły muzycznej I stopnia na następujące instrumenty: fortepian, akordeon, skrzypce, gitara, flet, klarnet, saksofon, trąbka, puzon, perkusja.
  1. Do klasy I cyklu 6-letniego może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat oraz nie więcej niż 10 lat.
  2. Na wniosek rodziców naukę w szkole może rozpocząć dziecko, które w danym roku kalendarzowym kończy 6 lat, pod warunkiem, że korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole albo posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole wydaną przez publiczną lub niepubliczną poradnię psychologiczną.
  3. Do klasy I cyklu 4-letniego może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej niż 16 lat.
  4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek dyrektora szkoły minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może wyrazić zgodę na ubieganie się o przyjęcie do szkoły przez kandydata przekraczającego limity wiekowe określone dla kandydatów na uczniów szkoły muzycznej I stopnia.
  5. Do pierwszego etapu postępowania rekrutacyjnego dopuszcza się kandydatów, którzy do wniosku o przyjęcie do Szkoły Muzycznej I stopnia dołączyli zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej I st., wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

§ 2.

 

II. Tryb powoływania i skład komisji:

W celu przeprowadzenia badania przydatności dyrektor szkoły powołuje spośród nauczycieli komisję rekrutacyjną, wyznacza jej skład i przewodniczącego. W przypadkach uzasadnionych dużą ilością kandydatów przewodniczący komisji może powołać spośród członków komisji zespoły rekrutacyjne liczące co najmniej 3 osoby .

 

§ 3.

 

III. Terminy badania przydatności, terminy składania wniosku:

  1. Termin przeprowadzenia badania przydatności wyznacza dyrektor szkoły w okresie od dnia 1 marca do najbliższego piątku po dniu 20 czerwca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne. Szkoła podaje termin oraz warunki przeprowadzenia badania przydatności w Biuletynie Informacji Publicznej na co najmniej 30 dni przed terminem ich przeprowadzenia.
  2. Kandydaci składają w sekretariacie szkoły wymagane dokumenty w terminie od 1 marca do dnia poprzedzającego badanie przydatności kandydata.
  3. Wymagane dokumenty:
  1. wniosek o przyjęcie do szkoły (do pobrania w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej (www.https://sm1siemiatycze.edupage.org/text5/),
  2. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej I stopnia, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  3. w przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym nie ukończyło 7 lat – opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej lub zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego.

Dodatkowe dokumenty

  1. dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w drugim etapie rekrutacji:
  • oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
  • orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, z późniejszymi zmianami),
  • prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
  • dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, z późniejszymi zmianami).

 

Dokumenty, o których mowa w punkcie d) są składane w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu Postępowania Administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub w postaci kopii poświadczanej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata.

Oświadczenia, o których mowa w punkcie d), składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach, o których mowa w p. d), w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego, lub może zwrócić się do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce zamieszkania kandydata o potwierdzenie tych okoliczności. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.

 

§ 4.

 

IV. Ubieganie się o przyjęcie do klasy programowo wyższej, przyjęcie do szkoły w trakcie roku szkolnego lub przechodzenie ucznia z jednej szkoły do innej:

    1. W indywidualnych przypadkach kandydat może ubiegać się o przyjęcie do klasy programowo wyższej niż pierwsza lub o przyjęcie do szkoły w trakcie roku szkolnego.

Wymagane dokumenty:

  • wniosek o przyjęcie do szkoły,
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej I stopnia, wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,
  • świadectwo z ostatniej ukończonej klasy - w przypadku kontynuacji nauki,
  • zaświadczenie o byciu uczniem innej szkoły wraz z ocenami z I semestru nauki, jeśli kandydat przechodzi z innej szkoły po klasyfikacji śródrocznej.

 

W ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku przeprowadza się egzamin kwalifikacyjny mający na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata odpowiadają programowi klasy, do której kandydat ma być przyjęty. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego jest posiadanie przez szkołę możliwości przyjęcia kandydata.

W przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do klasy programowo wyższej niż pierwsza, termin przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego powinien przypadać w terminie przeprowadzania badania przydatności lub przeprowadzenia egzaminów wstępnych.

W celu przeprowadzenia egzaminu dyrektor powołuje komisję kwalifikacyjną, która:

  • zawiadamia kandydata o terminie egzaminu kwalifikacyjnego,
  • informuje kandydata o warunkach przeprowadzenia oraz o tematycznym zakresie egzaminu,
  • przeprowadza egzamin kwalifikacyjny,
  • sporządza i przekazuje dyrektorowi protokół zawierający w szczególności ocenę predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata.

 

Decyzję o przyjęciu kandydata do szkoły podejmuje dyrektor.

 

§ 5.

 

V. Ogólne zasady kwalifikowania kandydatów:

1. Postępowanie rekrutacyjne do szkoły muzycznej I stopnia jest dwuetapowe.

Etap pierwszy:

  1. Przed przystąpieniem do badania indywidualnego kandydat bierze udział w grupowych zajęciach przygotowujących do badania indywidualnego,
  2. W zakres badania indywidualnego wchodzi sprawdzenie uzdolnień muzycznych oraz predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie,
  3. Badanie indywidualne obejmuje: zaśpiewanie z pamięci dwóch piosenek, w tym jednej nauczonej na zajęciach grupowych, sprawdzenie poczucia rytmu, słuchu muzycznego, pamięci muzycznej i koordynacji ruchowej.
  4. Badanie przydatności odbywa się bez obecności rodziców/opiekunów kandydata.

 

Etap drugi:

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:

  • wielodzietność rodziny kandydata;
  • niepełnosprawność kandydata;
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.

 

Kryteria, o których mowa powyżej , mają jednakową wartość.

 

§ 6.

 

VI. Zasady oceniania:

  1. Kandydat jest oceniany podczas badania indywidualnego za pomocą punktacji.
  2. Kandydat przechodzi pozytywnie badanie przydatności, jeżeli uzyskał minimum 80% maksymalnej liczby punktów.

 

§ 7.

 

VII. Zasady ogłaszania wyników i procedury odwoławcze:

  1. Z przebiegu badania przydatności komisja sporządza protokół i podaje do publicznej wiadomości w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia badania przydatności listy kandydatów, którzy uzyskali wynik kwalifikujący i niekwalifikujący do przyjęcia do szkoły.
  2. Szkoła nie gwarantuje przyjęcia wszystkich kandydatów, którzy otrzymali wymaganą ilość punktów. W takim przypadku utworzona zostanie lista rezerwowa.
  3. Komisja rekrutacyjna ustala i podaje do publicznej wiadomości w terminie do dnia 5 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne, listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły lub informację o liczbie wolnych miejsc.

 

Listy, o których mowa w ust. c), podaje się do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie w widocznym miejscu w siedzibie szkoły muzycznej I stopnia. Listy zawierają imiona i nazwiska

 

kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia oraz datę podania listy i podpis przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.

  1. Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające, które powinno zakończyć się do końca sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne. Do postępowania uzupełniającego stosuje się przepisy niniejszego regulaminu odpowiednio.
  2. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły muzycznej I stopnia.
  3. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem, o którym mowa w ust. e). Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
  4. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły muzycznej odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
  5. Dyrektor szkoły muzycznej rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, o którym mowa w ust. g) w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora szkoły muzycznej służy skarga do sądu administracyjnego.
  6. O przydziale instrumentu decyduje dyrektor szkoły na podstawie sugestii kandydata zawartych we wniosku o przyjęcie do szkoły, protokołu komisji rekrutacyjnej i możliwości organizacyjnych szkoły.
  7. Jeżeli kandydat przyjęty do szkoły nie zgłosi się na zajęcia w ciągu 7 dni od rozpoczęcia nauki, wówczas dyrektor szkoły uznaje to za podjętą przez rodziców rezygnację z nauki dziecka w szkole muzycznej.

 

Regulamin zatwierdzony na Radzie Pedagogicznej 29.02.2020 r.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Muzyczna I stopnia im. Wojciecha Kilara w Siemiatyczach
    ul. Świętojańska 25
    17-300 Siemiatycze
  • Tel: 85 679 53 03

Galeria zdjęć